‘‘Ramazan-ı Şerifin manevi iklimi ruhlarımıza şifa, gönüllerimize safa, dertlerimize deva, dostluk ve kardeşliğimize maya olsun.‘‘ diyerek sağlam bir niyetle İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) HASENE Yardım Derneği her zaman Mazlum ve Mağdurların yanında olmaya devam ediyor.

IGMG Württemberg Bölgesi Kadınlar Teşkilatı başkanı Ayşe Akkuş ve Württemberg Bölgesi İnsani Yardım ve Sosyal Hizmetler Başkanlığı (İYSHB) HASENE Derneği Sorumlusu yardımcısı İsmail Akkuş 03 Nisan 2022 tarihinde telefon ile aldıkları bir haber üzerine harekete geçti. Stuttgart‘ın Merkezindeki bir Motel‘de yaklaşık 500 Ukraynalı Mülteci bulunduğunu, bunların kırkının Müslüman olduğunu ve oruç tuttuklarını Motel‘de çalışan bir Türk kardeşimizin aracılığı ile öğrenen Akkuş Ailesi hiç vakit kaybetmeden, bu kardeşlerimiz ile hasbihal etmek, sorun ve sıkıntılarını yerinde görmek, öğrenmek ve ihtiyaçlarını gidermek üzere derhal yola çıktı.

Motel‘e ulaşan İ. Akkuş ve A. Akkuş uzun uzun Mültecileri dinledi ve onlarla yakından ilgilendiler. Müslüman Mültecilerin: “Şimdiye kadar yiyeceklerimizi, iftar ve sahurluklarımızıda Motel’de çalışan bir Türk kardeşimiz temin etti. Bize Alman Dernekleri tarafından yemekler geliyor ancak yemeklerin çoğu etli olduğu için yiyemiyoruz. Biz bir aydan beri buradayız ve çoğunlukla kahvaltılık tarzı yemeklerle idare ettik. Şimdide oruçlarımızıda o şekilde tutuyoruz ve tutmayada devam etmek istiyoruz.‘‘ sözleri çok duygulandırdı ve üzdü.

Yerinde detaylı bir durum değerlendirmesi yapılarak Müslüman kardeşlerimizin ihtiyaçları tesbit edildi. İftar ve sahurlarını en güzel bir şekilde geçirebilmeleri için acil bir plan organizesi yapmak üzere HASENE Yardım Derneği: “Her konuda sizlerin yanında ve yardımcınız olacağız.’’ diyerek hızlı bir şekilde devreye girerek gerekli çalışma ve koordineyi sağladı.

Württemberg Bölgesi HASENE olarak Ramazan ayı boyunca bu kardeşlerimizin iftar ve sahurluklarını organize etmek üzere kendilerine en yakın IGMG Wangen şubesi Kuba Camisi ile irtibata geçilerek ilk iftarlarını yapmak üzere planlama yapıldı. Yolu öğrenerek Ramazan ayı boyunca iftarlarını huzurlu bir ortamda yapabilmeleri, Wangen camisine kendilerinin rahatlıkla ulaşmaları ve gidip gelebilmeleri için İ. Akkuş Mültecilere toplu halde tramvay ile camiye götürerek Müslüman Mültecilerin İftarlarını orada açmalarını sağladı.

Yıldızlı bir gökyüzü oruç, ılık bir meltem, bin bir çiçekten dağıtılmış bir tatlı koku, sonsuzluk tadında birkaç hurma, lezzeti hiç azalmayan mükellef bir kardeşlik sofrası ve sağanak sağanak rahmet… IGMG Württemberg HASENE Derneği olarak Akkuş Ailesine, Wangen Kuba Camisine iftar ikramları ve Dedemoğlu Restaurant/Cafe’ye sahurluk organizesindeki destek ve yardımları için şükranlarımızı sunuyoruz.

IGMG Württemberg Bölgesi
İnsani Yardım ve Sosyal Hizmetler Başkanlığı