IGMG Württemberg

IGMG Württembreg Bölgesi, teşkilatımızın en eski en büyük bölgelerinden birisidir. Bölgemiz Ana Teşkilat, Kadınlar Teşkilatı, Gençlik Teşkilatı ve Kadınlar Gençlik Teşkilatı olmak üzere 71 kişilik bölge yürütme kurulu kadrosuyla ve 31 Şubesiyle dini bir cemaat olarak bütün müslümalara ve yaşadığı topluma yönelik faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bölge Başkanı Zeki Şeker’in başkanlığında yürütülen çalışmaları şu şekilde özetleyebiliriz;

IGMG Württemberg Bölgesi olarak 1975 den itibaren faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Almanyadaki en eski ve en etkin bölgelerimizden biri olan Württemberg Bölgemiz daha önceleri Stuttgart bölgesi olarak anılıyordu. Württemberg Bilgesi faaliyetlerini mütavazi bir mekanda yürütmektedir. Hizmetlerimizin daha rahat bir ortamda yapılacağı bir mekana sahip olmak için gayretlerimizi sürdüreceğiz.

Bölgede öne çıkan çalışmalar

Çalışmalarımızda ümmetin umudu olmaya gayret ediyoruz. Bölgemizde öne çıkan bazı çalışmalarımızı burda zikredecek olursak; bir çok cemiyetimiz yerel yöneticilerinde katıldığı şehir meydanlarında yüzlerce kişiyle iftarlar veriyor. Bir rekor olarak Ludwigsburg şubemiz her yıl 4.000 ‘e yakın insanla iftar tertip ediyor. Bu sene yaklaşık 10.000 kişinin katılımıyla bölge olarak 3 günlük Aileler Günü organize ettik. Geleneksel olarak eski ve yeni idarecilerimizle her Ramazan’da yaklaşık 1200 kişinin katılımıyla Gül İftarı veriyoruz. Bölgemizde Aile Eğitim Seminerleri, Aile Okulu Seninerleri, Yatılı Kış Tatil Kursları, Gençlik Eğitim Kampları, sekiz noktada Hafızlık Eğitim Kurumları, gençlerimizi kabiliyetlerine göre geleceğe hazırlık adına MEF adını verdiğimiz mesleki tanıtım fuarları, gençlerimize yönelik Yıldız Eğitim Kursları, genç kızlarımıza ise Hilal Eğitim Kursları, Gençlik Teşkilatımızın düzenlediği Ehli Sünnet Buluşmaları, Kadınlar Teşkilatımızın Hoca Hanımlar İleri Eğitim Kursları (EHİES), Yetişkinler Eğitim Kursları (YEK) gibi çalışmaları BYK üyesi her bir kardeşimizle planlı ve programlı bir şekilde uygulmaya çalışıyoruz. Avrupa Kur’an-ı Kerim Tilavet yarışmalarına katıldığımız gibi her yıl düzemli olarak AT ve KT İrşad Başkanlığımız koordineli çalışıp Gülün Gülleri Hadis Yarışması, AT olarak Genç İmam Hutbe Yarışması düzenliyoruz. Kadınlar Teşkilatı bu sene ilkini gerçekleştirerek Yetişkinler Hadis Yarışması salon programı olarak düzenlendi. Bilge Çocok Bilgi Yarışması gibi bir çok güzel çalışmalar gibi programlarla hizmet etmeye devam ediyoruz.

İleriye yönelik uygulanacak projeler

Bölgemizin en büyük hedeflerinden birisi hizmetlerimizi bütün birimlerle birlikte rahatca yapabileceğimiz bir bölge ve eğitim merkezine sahip olmaktır. Göreve geldiğimiz günden itibaren bu meselanin takipcisi olduk olamya da devam edeceğiz. Hayalini kurduğumuz güzel mekanları Rabbim bizi en kısa zamanda nasip etsin.

Resmi Ana okulu çalışmalarınmız tüm hızıyla devam etmektdir. Bölgemizdeki üniversite şehirlerinde İrfan Yurtlarını çoğaltmak en önemli vazifelerimizdendir. Önümüzdeki dönemlerde her bir şubemizin bünyesinde mustakil eğitim merkezi ve hafızlık kurumu inşa etmek olacaktır.

Resmi kurum ve STK’lar ile ilişkiler

Bölgemizin de üyesi olduğu İslami İnanç Toplumu Baden Württemberg IGBW ile bir çok islami derneklerle, sivil toplum kurumlarıyla ve gayri müslim kuruluşlarla uzun yılllardır bulunan çalışmaları daha da ileriye taşımak adına gayretlerimiz devam etmektedir. Yerel yönetimlerdeki uyum meclislerinde yabancıları ilgilendiren konularda diğer kardeş kuruluşlarımızla birlikte İslamı temsil ediyoruz. Müslümanları ilgilendiren meseleleri teşkilatımızın hassasiyetleri çerçevesinde her platformda duyarlılığımızı ifade etmeye özen gösteriyoruz. Açık cami günleri ve sokak aksiyonlarımiz bu irtibatların en güzel vesilesidir.

Çocuklar, Kadınlar ve gençlik için yapılan çalışmalar

Çocuklarımızın eğitimlerine çok önem vermekteyiz. Onları hayata hazırlamada ve  islami kimliklerini muhafaza ederek toplumda iyi bir konumda olmaları için var gücümüzle gayret gösteriyoruz. Çocuklarımıza yönelik her şubemizde din eğitimi yanında ana sınıfları ve çocuk kulüplerinde kreş hizmetleri, geziler ve sosyal etkinlikler yapılmaktadır.

Her şubemizde Kadınlar Teşkilatı mevcut olup, yetişkinler eğitim kursları YEK, İslami ilimler, Hoca Hanımlar İleri Eğitim HHİE kursları ile kadınlara yönelik çalışmaları sürdürmektedir. Kadınlar Teşkilatımız, olgun bir yaşa ulaşmış bayanlara yönelik yatılı veya gündüzlü Yetişkinler Eğitim Kurslarını YEK 22 Şubemizde düzenleyerek bayan cemaatımızın islami bilgilerini geliştirmede yardımcı olamktadır. Württemberg Bölgesi olarak yarışmaları ve ödüllendirmeyi bir teşvik ve öğrenme aracı kabul ediyoruz. Bundan dolayıdır ki yetişkin bayanlar için hadis ezberlenmesini sağlamak amacıyla KT İrşad Başkanlığımız Yetişkinler Hadis Yarışması organize ettiler. Bölgemiz adına bir ilk olan bu program YEK yarışmasıyla aynı salonda yoğun bir atılımla gerçekleşti. KT’mizin bir çok örnek çalışması vardır fakat en önemlilerinden birisi ise Kadınlar İhsan Sohbet Halkası olmuştur. İlkini Stuttgart’ta kurduğumuz bu ihsan sohbet halkasının devamını diğer büyük şehirlerimizde oluşturmak için çalışmalarımız devam etmektedir.

Gençlik Teşkilatımız hep ilklere imza atmıştır. GT ve KGT ekibimiz bir taraftan eğitimlerini yürütürken diğer taraftanda islami çalışmaları akranlarına iletmeye çalışıyorlar. Meslek Eğitim Fuarı (MEF) düzenleyerek gençlerimize geleceği planlamada kılavuzluk yapmışlardır. Bölge GT ekibimiz genç nesillerimizin zihinlerindeki itikadi meseleleri açıklığa kavuşturmak ve arı duru olan islam akidemizin canlı kalması için Ehli Sünnet Buluşmaları organize etmektedir. Eğitim başkanlığı olarak özel Rehberlik Projelesiyle 45 üniversiteli gencimizin rehberliğinde orta okul ve lise çağındaki çocuklarımıza şubelerimizde öğrenme teknikleri ve kişiye uygun ders çalışma teknikleri konulu semineler yapılıyor. Şimdiye kadar 850 üzerinde öğrenciye bu hizmet verilmiştir.

Uzun yıllar başarıyla hizmetlerini sürdüren Württemberg Bölgemizde hizmet etmiş büyüklerimizden vefat edenlere Canab-ı Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlık ve afiyet diliyoruz. Bölge başkanlığını yapmış olan emektar başkanlarımızı sırasıyla burda zikrederek onları yad etmek istiyoruz. Osman Koyuncu 6,5 yıl, Necati Kaya 9 ay vekil, Mehmet Küçük 1 yıl 8 ay, Necati Kaya 5 ay vekil, Mehmet Usta 6 yıl 7 ay, Eyüp Fatsa 5 yıl, Sami Ganioğlu 6 yıl 5 ay, Erol Öztürk 6 ay, Ahmet Temur 6 ay vekil , Adem Kaya 6 yıl 7 ay, Ünal Ünalan 3 yıl. 15.09.2014 tarihinden itibaren de Zeki Şeker Bölge Başkanlığı vazifemsini ifa etmektedir.