IGMG Württemberg Kadınlar Teşkilatı Eğitim Başkanlığı nın pandemi sürecinde düzenlemiş olduğu ONLINE Aile Eğitim Seminerleri yoğun ilgi gördü.

24.10.2020 Cumartesi Günü Aile Davamız ve Kaybolan Kavramlarımız konulu semineriyle Türkiyemizden aramıza katılan sayın Psikohekim Abdulaziz Yılmaz Bey ile beraberdik. Sanal ortamda gerçekleştirilen sunumumuza 300’e yakın katılım sağlandı. Ailevi ve toplumsal sorunlarımızın çözüm önerisi olarak kaybolan kavramlarımızdan olan zerafet, ziyaret ve ziyafet erdemlerine tekrardan doğru biçinde dönmemiz gerektiğini vurgulayan Sayın Yılmaz, bu kavramlarında hakkıyla ifa edilmesinin öneminden bahsetti. Aşırıklıklara kaçmadan bu tavsiyelere uyulmasında huzurun tesisi sağlanacağı vurgulandı.

Bölgemizin ikinci online Aile Eğitim Semineri ise 14 Kasım 2020 Cumartesi Günü, Dr. phil. Hakan Aydın Bey ile gerçekleşti. IGMG Eğitim Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Sayın Aydın Kur’an, Sünnet ve Bilimsel Veriler Işığında Evlilikte Kadın ve Erkek Psikolojisi adlı seminerini sundular. Yaratılıştan aileye verilen üç özellik olan sükûnet, sevgi ve merhamet Rabbimizin insan oğluna verdiği büyük bir nimettir. Kadın ve erkeğin aynı değil eşdeğer olduğu, erkeğin kadına kadının erkeğe ihtiyaç duyduğu  ve yaratılıştan var olan özelliklerin korunmasının eşit oranda gereken değerler olduğu vurgulandı. 250’e yakın katılımcı ile gerçekleşen online seminerimiz başarıyla gerçekleşti.

Bu senenin son Aile Eğitim Semineri olarak 16 Aralık 2020 Çarşamba Günü Psikohekim Abdulaziz Yılmaz Bey ile beraberdik. İçinde bulunduğumuz süreci göz önünde bulundurarak Sayın Yılmaz hocamızla Depresyon ve Korunum adlı semineri yaklaşık 1500’e yakın dinleyici ile sanal ortamda organize edildi. Depresyonun en bariz belirtilerinden olan çökkün duygu durumu, ilgisizlik, uyku bozukluğu, iştah sorunu gibi hallerin varlığı söz konusu ise çözüm önerisi olarak düzenli uyku egzersizliği yapmak (Uyku Hijyeni), beslenme düzeni sağlamak, hareket etmek, yeni hedef ve aktiviteler belirlemek ve en önemlisi etkin bir dinleyici ile dertleşebilmek. İnsanlığın içinde bulunduğu pandemi dönemindeki durumu değerlendiren Psikohekim Abdulaziz Yılmaz korona fobi ile mücadelede önerilerde bulundu. Bunu psikolojide kaygı olarak nitelendiren Sayın Yılmaz rahatlamanın yolu olumsuz düşünceleri zihinden uzaklaştırıp, tıpkı çocuklar gibi olumlu hayaller kurmak, ceylan hayvanı gibi yapıp o an yapılacak olan şeye odaklanmak ve doğru nefes alma teknikleri ile olacağını dile getirdi.

Yeni yılda da Aile Eğitim Çalışmalarımız 2020 yılında ki gibi ara vermeden devam edecektir. Bunların ilkini 17.01.2021 tarihinde Psikohekim Abdulaziz Yılmaz, Muhammed Mustafa Yüksel, Ramazan Başlık gibi değerli seminercilerimizle Aile Okulu Programımız Online olarak icra edilmesi planlandı. Bu programa katılabilmek için kayıt şartı olacaktır. Program öncesinde gönderilecek olan kayıt linkine çiftler olarak giriş yapmanız gerekmektedir. Seminerimizin sonunda katılımcılarımıza Sertifika gönderilecektir.

IGMG Württemberg Bölgesi
Kadınlar Teşkilatı
Eğitim Başkanlığı