Başı rahmet, ortası mağfiret sonu ise cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan ayının içinde bulunmaktayız. Bu mübarek ayı pandemi şartları dolayısıyla kısıtlamalarla geçiriyor olmanın hüznünü taşıyoruz. Her ne kadar eski Ramazanların atmosferinde yaşayamıyor olsak da, bu süreçte birlik ve beraberliğin önemini, cemaat olma şuurunun ehemmiyetini bir kez daha tecrübe etmiş olduk.

Pandemi süresince birbirimizi kolladık, yeri geldi büyüklerimizin alışverişlerini yaptık. İnsanlara faydalı olabilmenin ne kadar güzel bir duygu olduğunu hep beraber anımsadık.

Bu sebeple içinde bulunduğumuz şu mübarek ayı fırsat bilerek Fatih Camii olarak, Aalen’in farklı bölgelerinde panolar kiralayıp peygamberimizin şu müstesna hadisiyle süsledik:

‘Sizin en hayırlınız, insanlara en faydalı olanınızdır.’

Rabbimizden dileğimiz odur ki, Ramazan ayı hürmetine bizlere mağfiret etsin, birlik ve beraberliğimizi bozmasın ve bu ayı kurtuluşumuza vesile kılsın.

Panoları size sunmaktan şeref duyarken bilvesile emeği geçen herkese şükranlarımızı arz eder, mübarek Ramazan bayramınızı en içten dileklerimizle kutlarız.

Sehr geehrter Aalener,
liebe Bürgerinnen und Bürger der Stadt Aalen,
auch dieses Jahr sind wir dazu aufgefordert den Segenmonat Ramadan aufgrund der Corona-Pandemie mit Einschränkungen zu verbringen. Trotz des bitteren Beigeschmacks dieses Status-Quo-Zustandes hat uns dieses Virus daran erinnert, wie bedeutsam Einheit, Solidarität und Mitgefühl für unsere Gemeinschaft ist. Während der Pandemie haben wir uns umeinander gekümmert, ältere und risikobehaftete Mitmenschen geschont  und uns untereinander geholfen. Diese herausfordernden Umstände haben uns gezeigt, wie schön es sein kann, unseren Mitmenschen nützlich zu sein. Genau aus diesem Grund haben wir als Fatih-Moschee eine Vielzahl an Werbeplakaten in Aalen angemietet und diese Plakate mit den weisen Worten unseres Propheten Mohammed – Friede sei mit ihm – beschmückt.
“Der Beste Mensch ist derjenige, der seinen Mitmenschen am nützlichsten ist.”
Es ist unser Wunsch von unserem Herrn, dass er uns im Monat Ramadan vergibt, unsere Einheit und Solidarität stärkt und uns baldmöglichst aus dieser Pandemie befreit.

IGMG Württemberg
Aalen Fatih Camii/Moschee