Düzenli olarak türkçe Cuma sohbetlerinin yanı sıra her iki haftada bir Pazar günleri düzenlenen almanca sohbet ortamı, farklı konuşmacıların ve konuların sayesinde gençlerin günden güne ilgisini arttırıyor. Kadınlar Gençlik Teşkilatı Kurumsal İletişim başkanı Feyza Şerbetçi´nin gençlere yönelik hazırlamış olduğu „Bağımlılık“ semineri gençler tarafından büyük bir beğeni ile takip edildi. Seminere farklı bir giriş yapan Şerbetçi, gençlerin gözleri kapalı bir şekilde kendilerine uzatılan torbadan birer madde almalarını rica ederek, onlara çektikleri şeyin konu ile bağlantısını sordu.

Seminer esnasında´da katılımcılara farklı sorular yöneltilmesindeki amaç, gençleri sohbet´de aktiv tutmak ve konu üzerinde düşünmelerini sağlamaktı. Bağımlılık nedir? Bağımlılığa sürükleyen unsurlar, neticeleri ve kurtulma yolları sohbet konusu olmakla beraber sağlığın ve boş vaktin önemine de değinildi. Bizlere maddi ve manevi zararları olabilecek ve dinimizdede haram sayılan sigara, alkol, uyuşturucu ve bu gibi maddelerden uzak durmalıyız diyen Şerbetçi, Allah´ın bize verdiği emanete yani canımıza hakkıyla sahip çıkmalı, dünyaya geliş sebebimizin kulluk olduğunu unutmamalı ve canımızı Allah yolunda kullanmalıyız dedi.

Çağımızda bilhassa gençlerde görülen Teknoloji ve sosyal medya bağımlılığının zararlarınada vurgu yapan Şerbetçi: „Teknoloji bizi değil, biz teknolojiyi kullanmalıyız! ancak bu şekil kazanan taraf oluruz“ diyerek son sözlerini Peygamber efendimizin Hadis-i Şerifi ile bitirdi.

Şu 5 şey gelmeden evvel 5 şeyin kıymetini biliniz:

1) Ihtiyarlık gelip çatmadan evvel gençliğin,
2) Hastalıktan evvel sıhhatin,
3) Fakir düşmeden evvel varlıklı olmanın,
4) Meşguliyetten evvel boş zamanın,
5) Ölüm gelmeden evvel hayatın (Hakim, Müstedrek).

Sohbetin sonunda soru cevap faslına geçildi ve gençler HUBBULHÂNE´den birdahaki sohbete kadar memnun bir şekilde ayrıldılar.