(Lütfen bu haberi beğenecek üç arkadaşınızı yoruma etiketleyin)

25 Şubat tarihinde sunuculuğunu Bölge Gençlik Teşkilatından Emre Pala’nın yaptığı Önden Gidenler Programının bu seneki ev sahibi IGMG Rastatt Mevlana Camii idi. Program Emircan Telli’nin okuduğu Kur’ân-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Ev sahibi cemiyet başkanı Metin Pusmaz yaptığı kısa selamlama konuşmasında böyle programa ev sahibliği yapmaktan mutlu olduğunu söyledi ve uzaktan yakından programa iştirak eden bütun şubelere teşekkür etti. Bölge İrşad Başkanı Eyüb Esen yaptığı selamlama konuşmasında Önden Gidenler Anma Programını önceden salonlarda yapıyorduk şimdi programın ruhuna daha uygun olduğunu düşündüğümüz için camilerimizde yapmaya karar verdik. Bütün şubelerin aynı anda bir camide yapması mümkün olmadığı için aynı gün iki farklı teşkilatımızda yapmaya karar verdik. Bundan dolayı bir kısım şubelerimiz Ludwigsburg’ta önden gidenleri anarken bir kısım şubelerimizde Rastatt şubemizde anmaya karar verdik. Önden gidenlerimizin fedakarlıklarını senede bir kez bir kaç saat içerisinde anlatmakla bitiremeyiz. Onlar bu günlere gelmemizin alt yapısını hazırladılar. Madden ve manen hiç bir fedakarlıktan sakınmadılar ve ümmetin şuurlanmasına vesile oldular. Allah onların cümlesinden râzı olsun. Yoğun katılımlarınızdan dolayı Allah (c.c.) sizlerdende râzı olsun diyerek sözlerini tamamladı.

DSC_0297

IGMG Württemberg Başkanı İlahiyatcı Zeki Şeker beyefendi yaptığı konuşmada önden gidenlerimiz herşeylerini Allah davasına vakfeden insanlardı. İnfak ettiler zaman ve ömürlerini vakfettiler hakkı tutup kaldırdılar. Teşkilatımızın dünya çapında çalışmalarından dolayı sadece camiyamızda değil artık bütün dünyadaki müslümanlardan Yasinler hatimler okunmaya başladı. Kanuni Sultan Süleyman Allah dostu Yahya efendiye, “Bu devlet nezaman çöker?” diye sorduğunda aldığı cevap, “Bu millet nezaman nemelazım derse ozaman çöker.” demiştir. Bu dava sahibsiz kalmaz, ağac meyvesiyle insan eseri ile anılır. Erbakan hocamız üç şeye vurgu yapardı islama inanmak, düşünmek ve yaşamak.
Rabbim bizlerede hakkıyla inanmayı, düşünmeyi ve ona uygun yaşamayı nasib etsin. Programa ev sahibliği yapan Rastatt şubemize ve şube başkanımız Metin kardeşimize teşekkür ederim tüm geçmişlerimizi rahmetle minnetle anıyorum, Allah (c.c.) cümlesinden râzı olsun.

Günün hatibi Genel Merkez Genel Başkan danışmanı ve Hamburg eski Bölge Başkanı Ramazan Uçar beyefendi yaptığı konuşmada, önden gidenler melek değillerdi çünkü melekler günahtan münezzehtirler, önden gidenler bu özelliğe sahib değildiler fakat hep temiz kalmayı bilmişler ve örnek olmuşlar. Çoğu zaman bu mücadelede onların başarılı olmasını sağlayan anneler ve hanımlar akla gelmez oysa yetişdiren ve destekleyen onlardı. Milli Görüşçü hidayet ve feraset sahibidir. Rahmetli Erbakan hocamız bugün coğrafyamızdaki belayı yirmibeş-otuz sene önceden görmüştür. Erbakanı Erbakan yapan başta Gümüşanevi Hazretleri ve Mehmet Zahid Kotku Hazretleri olmak üzere bütün Allah dostlarını rahmetle minnetle anıyoruz. Almanyada çalıştığı Deutz Firması ona 7 ceddini geçindirecek açık çek vermesine rağmen, o bu teklifi red etti ve almanyada gördüklerimi ülkemde yapmam lazım demiştir. Yani daha ellili yıllarda milliliğini göstermiştir. Milli Görüş Dünya müslümanlarını bir arya getiren faaliyetler yapmıştır nitekim en son Amerika kıtasından müslüman temsilcilerini ağırlayarak dertleri ile hemhal olmuştur. Brezilyada elli milyonluk müslüman potansiyel varken bugün hemen hepsi asimile oldular, dolayısıyla avrupada dört milyon civarında olan biz müslümanların garantimiz yoktur. Benim şahsen bu günlere gelmemde büyük emeği olan Genel Merkez fetva kurulu başkanı Sefer Ahmedoğlu hocamı ve Annemi rahmetle anıyorum. Kurban, İnfak ve benzer bir çok kampanyanın mucidi idi kendisi.

DSC_0297

Aliya Izzet Begoviç 13 sene önce yazdığı bir kitab sebebiyle hapse atıldı daha beş sene hapis cezası varken özür dile seni çıkartalım demişlerdi, lakin o yatmayı tercih etti ve davasından taviz vermedi.

Önden gidenlerin ortak özelliği çok kitab okumuş olmalarıdır, bizde mutlaka evlerimizde kitab okuyalım ve çoçuklarımıza örnek olalım. Resulallah (s.a.v.) sahabeye sizden sonra kardeşlerim gelecek dediğinde biz kardeşin değilmiyiz dedi sahabe, evet sizde benim kardeşlerimsiniz ama onlar beni görmeden sevdiler ve itaat ettiler demiştir. Unutmayın hepiniz Peygamberin kardeşlerisiniz öyleyse asla dargın kalmayın. Son olarak Kur’ân-ı hayatımızda uygulayalım, hepinizi Allah’a emanet ediyorum Rabbim tüm önden gidenlerimize bu Teşkilatda emeği geçenlerimize camilerimizin kurulmasında emeği geçenlerimize rahmet eylesin, onları rahmetle minnetle anıyorum diye sözlerini tamamladı.

Program Bölge İmam hatiplerinin topluca Yasin ve Aşr-ı Şerif okumalarının ardından, Karlsruhe İmam hatibi Arif Yılmaz hocaefendinin yaptığı duâ ve Emircan Telli’nin okuduğu Kur’ân-ı Kerim tilavetinden sonra sona erdi.

Rastatt ve Ludwigsburg olmak üzere her iki şubedede konuşma aralarında Önden Giden Ümmet Önderleri ve Şubelerimizin Önden Gidenlerinin tanıtıldığı sinevizyon sunumları yapıldı. Bütün misafirlere yemek ikramında bulunuldu.
(B.Şerbetçi)