(Lütfen bu haberi beğenecek üç arkadaşınızı yoruma etiketleyin)

IGMG Württemberg Bölgesi Eğitim Başkanlığının Özel Rehberlik adı altında ikinci kez organize etmiş olduğu Meslek seçimi ve Üniversite dallarına yönlendirme Semineri 2018 yılında 3 farklı şubede icra edildi. Stuttgart Wangen 35 danışman (120 misafir), Rastatt 23 danışman (200 misafir) ve Heilbronnda 29 danışman (100 misafır) ile topyekün 420 misafire 87 danışman standları başında rehberlik yapıp bilgilendirmede bulundular.

Wangen merkez şubesinde kickbox şampiyonu ve işadamı Aydın Dulkadir bir motivasyon semineri yapıp, kişisel hedefleri yakalamanın, önce düşünce dünyasında gerçekleştiğinin altını çizdi. Dulkadir, tembel insanlarin maazeret, çalışkan insanlarin ise sorumluluk üstlendiklerini söyledi. Pakistan kökenli, Younis Heider, bilgisayar mühendisliği alanında Almanyanın en genç doçenti olabilmenin yolunu, kendi hayat serüveninde tanıttı. Müslümanların kendilerini ifade etmekte zorlandığını ve yerel kurumlardanda yeterince yardım almadıklarını, sosyal hayata kısıtlı dahil olduklarını iddia etti. Çesitli mesleklerin tanıtıldığı yönlendirme seminerine katılan misafiler ile çekiliş yapıldı. Cemiyet Başkanı Fatih Demirel ve Bölge Eğitim Başkanı Rasim Gül Beyin teşşekkür konuşmalarıyla, Wangenin ilk Yönlendirme Semineri noktalandı.

Aynı konsept üzere, Heilbronnda misafir olarak Dünya kickbox şampiyonu Gökhan Arslan Bey misafirlere konustu. Arslan „Hayalimde daima Hohenheim Üniverstesinin sıralarında oturmak vardı, bugün ise doçent olarak Hohenheim öğrencilerine seminer veriyorum“ dedi. 1994 yılında Almanyaya hiçbir maddi garantisi olmadan geldiğini ve dar günlerde spora yönelip bugün onlarca kick-box stüdyosunu açıp yönetmenin, sarsılmaz inancı olduğunu bildirdi. Katılımcılara inandıkları hedefleri yakalayabilmelerinin, önce kesin karar ve sadece çalışkanlıkla ulaşabileceklerini tebliğ etti. Fikir dünyasındaki varsayılan hedeflerin gerçekleşebilmeleri için projeye dökülmeleri gerektiğini hatırlatan Arslan, dünya kickbox şampiyonu ödülünü alabilmek için 200 maç hazırlışının üstün disiplinle başardığını hatırlattı. Heilbronn programına entegrasyon ofisi nezaket ziyaretinde bulundu ve Eğitim Başkanı Kadir Doğan Bey´e bu tür faaliyetleri ilerdede destekleyeceklerini ifade ettiler.

Danışmanlık görüşmeleri, Heilbronn İmam Gazali Eğitim Merkezinde gerçekleşti. Hukuk, Oto Tamirciliği, Lisan pedagoğu ve Kimya Mühendisliğene kadar çesitli meslek dalları, büyük ilgi gördü. Ziyarete gelen Heilbronn Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği fakülte Profesörü sayın Bernd Wartlick idi. Profesör Wartlick, camilerde gerçekleştirilen bu tür yönlendirme programlarına desteğinin süreceğini lakin veli sayısının artmasını temenni ettiğini açıkladı. Kendi öğrencilerinin aralarında danışmanlık yapıp faydalı olanlara, kredi puanı vereceğini söz verdi ve çekilişi kazanan öğrenciye hediyesini takdim etti. İmam Gazali Heilbronn Eğitim Ödülü İsmail Ocak´a layık görüldü. Yıllarca çektiği bedensel rahatsızlıkları olduğu halde Gençlik Teşkilatında görevine devam edip, aynı zamanda yüksek lisansa devam eden İsmail Ocak büyük takdir gördü.

Rastatt yönlendirme programına misafir konuşmacı olarak katılan Diplom Psikolog Wolfgang Liebich, öğrencilerin meslek seçiminde daima maddi geri dönüşlere bakmalarının yeterli olmadığını vurguladı. Gönülden yapılmayan bir mesleğin insanları mutsuzluğa itip, psikolojik bunalımlara yol açtıgını ifade etti. 40 yıl deneyimli psikolog ve şirket danışmanı kendi özgeçmişinden örnekler vererek, engelli bir insan olarak nasıl kariyer yolundaki zorluklarını aştığını anlattı. Bayan seminerci olarak sahne alan Sena hanım hedeflere kilitlenip ısrarla yola devam etmenin sonuç getireceğini savundu. „Tesettürümden dolayı zorluklar yaşadım ama kesinlikle pes etmedim“, diye konuştu. Sena hanım, Hauptschule‘yi okuyup sonrada İnşaat Mühendisliğine yükselip, tren hatları alanında uzmanlaşmış. Şu an Mekke ile Medine tren hattı üzerinde mühendis olarak çalışmakta. „Allah´a, bana binlerce kilometre uzaktan, kendi beytine hizmet etmeyi nasip ettiği için hamd ederim“diyen Sena hanım Rastatt da öğrenci ve velilerden büyük ilgi gördü. Program sonunda cemiyet başkanı Metin Pusmaz, misafirlere hediyelerini takdim etti ve çalışmanın gerçekleşmesinde destek veren Eğitim Birimi, Kadınlar Teşkilatı, Kadınlar Gençlik Teşkilatı ve Gençlik Teşkilatına teşşekür etti.