Esslingen2022-03-20T15:41:19+01:00

Esslingen Fatih Camii’nin
Geçmişten Günümüze Hikayesi

94 binden fazla nüfusa sahip, takriben 10 bin Türk kökenli vatandaşın yaşadığı almanyanın tarihi kentlerinden birisi olan Esslingen şehrinde 1978’den beridir Milli Görüş Teşkilatlarının bir şubesi olan Fatih Camii hizmet vermektedir.

Caminin kuruluş öyküsü:

Avrupa’da müslümanların dinlerini, dillerini, kültürlerini ve öz kimliklerini kaybetmemesi adına, ilk gurbetçilerimze teşkilatlanmayı ve bir cami külliyesinde çalışmalar yapmayı teşvik eden merhum Necmeddin Erbakan Hocamız ve avrupadaki dava erlerinin öncülüğünde bu topraklarda ilk mescidler ve daha niceleri hizmete açılmıştır.

Birinci nesil olan gurbetçi büyüklerimiz de, bir caminin müslümanlar için ehemmiyetini bilmiş, çalışmalar başlatmış ve ilk mescidi Plochingerstraße 102 de hizmete açarak Avrupa Milli Görüş Teşkilatları’nın bir Şubesini daha kurmuş oldular.

Allah hizmette öncülerimize rahmet etsin.

Caminin hizmete açılmasıyla gayretli çalışmalar içerisine giren Esslingen Fatih Camii yöneticileri her alanda hizmette var olmuşlardır.

Cami içi namaz kılma alanı güzelleştirmek, çocuklara yönelik din dersleri ve Kur’an eğitimleri vermek, hafta sonları hatiplerin getirilip sohbetlerin yapılması gibi bir çok çalışmaya başlandı.

O zamanlar Kur’an eğitiminin sağlanabilmesi için canla başla hizmetler edilmiş ve camii minibüsü ile çocuklar evlerinden alınıp, ders bitiminde de tekrar evlerine bırakılmıştır.

Cami bünyesinde cematimize, dinlerini öğrenmeleri ve ilimlerini geliştirmeleri için kitaplık kurulmuştur.

Özveri ile çalışan cami yönetimi, üyelerden almış oldukları üye aidatları dışında, cami kasasına ekonomik destek maksadıyla helal kesim yapıp, müslümanlara et temin etmişlerdir.

Yer değişikliği:

Esslingen Fatih Camii, Plochingerstraße 102’de ev sahibinin çıkarmasıyla 1986 yılında hizmetine ara verdi. O zor dönemde Esslingen Markplatz’daki bir kilise camimizin eşyalarını, yeni bir yer bulanadek deposunda muhafaza etmiş, bir hoş görü örneği göstermiştir.

Kısa bir ara olmakla beraber aynı yıl içerisinde, sarf edilen onca emek neticesinde şimdiki hizmet binamız olan Fritz Müller Straße 1 kiralandı.

Şimdiye dair:

İslam Toplumu Milli Görüş Esslingen Fatih Camisi’nde kurulduğu yıldan bu güne kadar başkanlık vazifesini ifa eden sırayla, Yaşar DEMİR, Mehmet Ali ERKUŞ, Ömer AKTÜRK, Adnan KARABULUT, Merdan KARABULUT, Hulusi YAZICI, Hasan HAYT, İzzet OGUZ, Ali DURSUN eskimez başkanlarımıza ve kendileriyle beraber çalışmış yönetim kurulu arkadaşlarına hizmetlerinden ötürü çok teşekkür ediyoruz. Rahim ve Rahman olan Allah’ımız kendilerinden razı olsun.

Kuruluşundan buyana 10. sırayla başkanlık vazifesini alan ve hali hazırda görevinde bulunan Ömer YAŞAR beyfendiye ve çalışma ekibine hayırlı hizmetlerde bulunmalarını Rabbimizden niyaz ediyoruz.

Esslingen Fatih Camisi, Avrupa Milli Görüş Teşkilatlları çalışma prensiplerine uygun olan bir cemiyet yapılanmasına sahiptir. Teşkilatlı ve düzenli çalışmalar ancak görev paylaşımıyla sağlanabileceğinden dolayı şubemizde bir Ana Teşkilat, bir Kadınlar Teşkilatı, bir Gençlik Teşkilatı ve bir de Kadınlar Gençlik Teşkilatı olmak üzere 4 yönetim kurulu olarak, hiyararşik bir çalışma ile beraberce aynı gaye için mücadele eden insanlar, görev yapmaktadır.

Fatih Cami, Hafta sonları ve Cuma Günleri yoğunluğun arttığı, endüstri alanında olmasından ötürü park sorununun çokca yaşanmadığı bir şubemizdir. Bünyemizde erkek ve bayan mescidleri, kız ve erkek gençlik lokalleri, kütüphane, 4 Anaokulu, 18 Temel Bilgiler Sınıfı, market, berber, Lokanta olmak üzere Müslümanlara hizmet verilmektedir.

2016 yılında yapılan tamiratlar neticesinde, camimizin erkekler mescidi şuanki görünümünü aldı. İdaredeki görevli kardeşlerimiz başta olmak üzere, bütün camatimiz maddi ve manevi destekleriyle camimize her daim göze hoş bir görünüm vermek ve gönülleri rahatlatan bir atmosfer saglamak için hizmet etmişlerdir.

Şubemizde toplam 300 talebe egitim alıp, bunlardan 85 Erkek ögrenci, 122 Kız ögrenci, 70 ana sinif ögrencisi, 12 Erkek hafızlık ögrencisi ve 11 Kız Hafızlık ögrencisidir.

Milli Görüş Teşkilatları Württemberg Bölgesi’nde ve Avrupa’da Finalleri yapılan Kur’an’ı Kerim Tilavet Yarışmaları, Gülün Gülleri Hadis Yarışmaları, Genç İmam Hutbe Yarışmaları, Hilal Hitabet-Yıldız Hitabet Yarışmaları ve Bilge Çocuk Bilgi Yarışmaları gibi bir çok yarışmalarda başarılara imzalar atmış ve yetiştirdiği talebeleri, Esslingen Fatih Camisi’ni en iyi derecelerle temsil etmiştir.

Ramazanlarda yapılan itikaf programları, verilen iftarlar, teravihlerdeki sıcak ve manevi hava, sahurlara kadar devam gençlik faaliyetleri bizleri bir araya toplanyan en güzel sebepdir.

Arefe günleri kabir ziyaretleriyle dünümüzü, bayram namazlarından sonra tebrik kuyruklarıyla da bu günümüzü kucaklarız bu cemaatla biz.

Erkam ev sohbetleri, dini bayram şenlikleri, hasta ziyaretleri, hacı uğurlama ve karşılama merasimleri, kermesler, üyelere yönelik piknikler, eğitim sezon açılış ve kapanış programları, sünnet mevlidleri ve daha nice çalışmalar ve etkinliklerle etrafımızdaki müslümanlara hizmet etmeye devam ediliyor elhamdülillah.

Avrupa Milli Görüş Teşkilatı IGMG, bulunduğumuz toplumdaki gayri müslimlere dönük ’’Açık Kapı Günü’’ tertiplemeyi bütün şubelerinden istemiş ve yaşadığımız topluma İslam’ı ve müslümanları en iyi şekilde temsil etme vazifemizi hatırlatmıştır. Hayırda öncü olan teşkilatımız bu çalışmayla da bize Esslingen’de ilk olma şerefini yaşattı. Açık Kapı Günü etkinliği olan vakiterde şubemize gelen ziyaretçilere İslam anlatılıyor ve onlara camilerimiz tanıtılıyor.

Ayrıca İslam Dini’ni yakından tanımak isteyen, okullardan talebeler ve kiliselerden görevliler sübemizi ziyaret ediyorlar. İslam hakkında ve şube çalışmalarımız hakkında kendilerine bilgiler veriliyor.

IGMG Esslingen Fatih Camii, çevresindeki müslümanların 41 yıl boyunca bir araya gelip buluştuğu, yeri geldi en acılı günlerini, yeri geldi en sevinçli günlerini yaşadığı bir külliye oldu.

Her hafta sonları cami cemaatle dolup taşmakta, güzel bir hizmetle çalışmalar son hız devam etmekte. Bundan önce 25. kuruluş yıldönümünü kutlayan camimiz şimdi de 41. yıldönümünü kutluyor.

Bu gün burada, Esslingen Fatih Camisi’nin kuruluşundan bu güne kadar hizmeti geçenleri hayırla yad etmek ve daha nice hayırlı çalışmalara imza atmak temennisiyle varız.

IGMG Esslingen Fatih Camii Yönetim Kurulu

Anschrift:

IGMG Fatih Camii Esslingen

Fritz-Müller-Straße 1, 73730 Esslingen am Neckar

3101, 2021

İGMG WÜRTTEMBERG KADINLAR TEŞKİLATI KARDEŞ ŞUBE BULUŞMASI

31. Januar 2021|Kategorien: Esslingen, Fellbach, Nürtingen, Waiblingen, Wangen|Schlagwörter: , , |

IGMG Württemberg Kadınlar Teşkilatı öncülüğünde Teşkilatlanma Başkanlığı tarafından hazırlanmış olan [...]

Nach oben