IGMG Württemberg Eğitim Başkanlığı 17.03.2019 tarihinde Stuttgart´da Dijitalleşme, Sosyal Medya ve Mahremiyet Eğitimi konulu panelle özgün çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

Sunumunu Bölge AT Basın Yayın Başkanı Kerem Erdoğan´ın yaptığı Panel Ali İleminin okuduğu Kur´ânı Kerimle başladı. Açılış Konuşmasında Eğitim başkanı Rasim Gül programın amacının dijitalleşmenin getirdiği sosyal- sanal medyanın insanların gerçek ilişkilerini ve şahsiyetlerini nasıl etkilediğine dikkat çekmek istediklerini belirtti ve katılımcılara teşekkür etti. Selamla konuşması yapan Bölge Başkanı Zeki Şeker Çocukların Eğitiminde, Ailenin ve Eğitimin önemine dikkat çekti. Ayrıca önceden Çocukları etkileyen faktörleri Aile, Okul ve Çevre olarak ifade ederken gelişen yeni dünyada buna sosyal medyanında dördüncü hemde önemli bir faktör olarak eklendiğini ifade ederek, önemli bir konuyu gündeme getirmesinden dolayı Württemberg Eğitim Başkanlığını tebrik etti.

İlk olarak Öğretmen olan İsmail Yavuzcan „Sosyal Medya ve Okul başarısına etkisi“ konulu sunumunu yaptı: sunumunda sosyal medyanın kontrollü kullanılmadığı takdirde öğrencilerin başarısını olumsuz yönde etkilediğini anne babaların bu konuda çocuklara rolmodel olmaları gerektiğini ifade etti.
İkinci etapta ise Psikohekim Abdulaziz Yılmaz sunumunda Sosyal Medyanın insanlara kendilerini olduğundan farklı gösterme imkanı tanımasının insanların kendi öz kimlik ve şahsiyetlerinden uzaklaşarak iki yüzlü karaktere bürünmeye sevkettiğini örneklerle anlattı. Sosyal medyanın yaygın kullanılmasıyla birlikte özel alan ve mahremiyet gibi temel kişisel hakların zedelendiğini ortaya koydu. Ayrıca beğenilme duygusunun bir dürtü haline dönüştüğünü ve sosyal medyanın bir zaman hırsızı olduğunu dolayısıyla faydalı olanla zararlı olanın iyi ayırt edilmesi gerektiğini ifade etti. En değerli sermayenin zaman olduğunu ve Müslümanında zamanını saatlerce sosyal medyada geçirerek tüketmemesi gerektiğini belirtti. İnsan Sosyal medyada zamanı tüketmek yerine hem kendisine hemde insanlığa faydalı olacak işlerle uğraşmalı dedi.

Güzel bir katılım ile çok verimli geçen “Aile Eğitim Paneli”mizin hayırlara vesile olmasını dileriz.