IGMG – İslam Toplumu Milli Görüş Württemberg Hac Umre Organizesi tarafından düzenlenen 2017 Aralık Umresi bu sene de Milli Görüş’e yakışır bir şekilde gerçekleşti.
IGMG Württemberg İrşad Başkanı Eyüp Esen’in Kafile Başkanlığını yaptığı 260 kişilik umre yolculuğunda, 6 grup olarak yola çıkıldı. Sahabe isimleri verilen gruplarda,

  1. grup Hocası Emre Pala (Enes Bin Mâlik),
  2. grup Hocası İsmail Yazıcı (Erkam Bin Ebil Erkam),
  3. grup Hocası İsmail Akkuş (Cafer-i Tayyar),
  4. grup Hocası Mehmet Emin Tunç (Musab Bin Umeyr),
  5. grup Hocası Ramazan Dağ (Abdullah İbni Mesud),
  6. grup Hocası Bayram Gülgönül (Hanzala)

sahabe isimlerinin verildiği grupları ile hareket ettiler. 2017 Aralık Umre Bayan görevlisi olarak da IGMG Württemberg Kadınlar Teşkilatı Başkanı Ayşe Akkuş hizmette yerini alırken, yine Kadınlar Teşkilatı İrşad Başkanı Gülay Keleş de fahri olarak görevde bulundu.

Württemberg umrecileri ilk olarak İstanbul’a Havalimanına indiler. İstanbul’da toplu halde İhrama girip 2 Rekat İhram namazlarını kıldıktan sonra Mekke’ye doğru yeniden yola koyuldular. Akşam saatlerinde Cidde Havalimanı’na ulaşan umreciler buradan Milli Görüş’ün özel otobüsleri ile kalacakları otele doğru yola çıktılar.

Büyük bir heyecan ile Kâbe-i Muazzama’ya kavuşmayı bekleyen umreciler Milli Görüş Stuttgart Kafile ve Gurup Başkanları eşliğinde kafaları öne eğik bir şekilde Kâbe-i Muazzama’nın karşısına getirildiler.

Umreciler dualar eşliğinde kafalarını kaldırıp Kâbe-i Muazzama ile buluştular. Umrecilerimiz gözyaşlarıyla birlikte kendilerini Allah’a teslim ederek toplu Tavaf ve Say yatıktan sonra traşlarını da olarak ihramdan çıktılar.

MEKKE’DE HER GÜN SABAH VE AKŞAM SOHBET PROGRAMLARI DÜZENLEYİP TOPLU TAVAF YAPTILAR …

Her gün sabah namazı ve yatsı namazı sonrası Kâbe-i Muazzama’nın karşısında çeşitli hocalar tarafından sohbet programları düzenlendi. Çok verimli geçen sohbet programlarının arkasından gece saatlerine kadar toplu tavaflar yapıldı. Ayrıca Gençlere özel gençlik sohbetleri ve gençlik tavaf programları düzenli olarak gerçekleştirildi.

MEKKE’DE İÇ VE DIŞ ZİYARETLERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİLER …

Umrecilere İlk olarak Kâbe-i Muazzama anlatıldı. Ardından umrecilerimiz otobüslerle birlikte Mescid’i Şecere, Cin Mescidi, Cennetül Mualla, Arafat Dağı, Sevr Dağı, Nur Dağı, Hira Mağarası ve Sevr Mağarasına götürüldüler. Buralarda gerçekleşen olaylar ayrıntılı bir şekilde hocalar tarafından anlatıldı.

MEKKE’YE VEDA EDİP MEDİNE’YE MERHABA DEDİLER…

Mekke’deki ibadet ve ziyaretlerini tamamlayam umrecilere IGMG – İslam Toplumu Milli Görüş Württemberg Hac Umre Organizesi tarafından veda yemeği programı düzenlendi.
Umrecilerde bir yandan Mekke’den ayrılmanın hüzünü varken, öbür yandan da Medine’ye kavuşabilecekleri anın heyecanı olduğu gözlemlendi.

Kafile Başkanı Eyüp esen tüm umrecilere teşekkür ederek “ Rabb’im burada yaptığınız tüm ibadetleri dergahında kabul etsin “ duasında bulundu.

Umrecilere İslam Toplumu Milli Görüş Württemberg Bölgesi tarafından çeşitli hediyeler ve ikramlar verildi. Ardından ilahiler ve salavatlar eşliğinde Medine’ye doğru yola çıkıldı.
Akşam saatlerinde Medine’ye ulaşan umreciler Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’i selamlamak için Mescid-i Nebeviye’ye giriş yaptılar.

Toplu halde Peygamber Efendimiz (s.a v.)’i selamlayan umreciler gönderilen selamları ilettikten sonra Ravza’sında namaz kıldılar.

MEDİNE’DE HER GÜN SABAH VE AKŞAM RAVZA SOHBETLERİ DÜZENLEDİLER…

Umrecilere her sabah namazı ve yatsı namazı sonrasında sürpriz hocalar tarafından Ravza sohbetleri düzenlendi. Bu sohbetlerin yanı sıra gençlik sohbetleri de düzenlenerek Ravza’da namaz kılınıldı.

İÇ VE DIŞ GEZİLERE MEDİNE’DE DE DEVAM ETTİLER …

Umrecilere İlk önce Mescid-i Nebevi detaylı bir şekilde anlatıldı. Ardından Cennet-ül Bâkî, Gamame Mescidi, Mescid-i Ömer, Mescid-i Osman, Mescid-i Ebu Bekir ve Mescid-i Ali gezdirilerek mescidler hakkında bilgilendirilmeler yapıldı. Dış ziyaretlerde ise, Uhud Dağı ve Hendek Bölgesi, Kuba Mescidi, Kıbleteyn Mescidi, Osmanlı Tren İstasyonu ve Hurma Bahçesi gezdirilerek çeşitli hocalar tarafından bu yerler hakkında bilgilendirilmeler yapıldı.

HURMA BAHÇESİNE, MEDİNE’YE VE KUTSAL TOPRAKLARA VEDA PROGRAMI DÜZENLEDİLER…

IGMG Württemberg Hac ve Umre Organizesi tarafından hurma bahçesinde umrecilere veda programı düzenlendi. Programda 2 haftalık sürede yapılan ibadetler ve geziler yeniden gözden geçirildi. Duygusal anların yaşandığı programda umre boyunca çeşitli ibadet ve gezilerde en en yüksek rakamı yakalayan umrecilere hediyeler verildi. Yine Umrede tesettüre giren hanımlara da Ayşe Akkuş ve Gülay Keleş tarafından hediye takdim edildi.

Veda programında konuşan Stuttgart Kafile Başkanı Eyüp Esen, bizleri Stuttgart havalimanından uğurlayan Württemberg Bölgesi Hac, Umre ve Seyahat Başkanı Kenan Sekban ve ekbine, umreci kardeilerimizin yakınlarına, kafilede görev yapan bay ve bayan hocalara, umrecilere, Mekke ve Medine’de görev yapan merkez görevlilerine, teşekkür etti.

Mehmet Yücel

Resim Galerisi