02.06.2018 cumartesi günü ondördüncü kez, IGMG Württemberg Ludwigsburg cemiyetimiz olan Hacı Bayram Veli Camii Ludwigsburg’un merkezinde bulunan pazar meydanında iftar programı gerçekleşti. Organizatörlerden alınan bilgiye göre 3600 kişi İftar programına katıldı.

2005’ten itibaren düzenlenen kamuya açık iftar programı her sene mübarek Ramazan ayında IGL tarafından düzenlenmektedir. Marka haline gelen ‘Marktplatz İftarı’ Ludwigsburg ve çevresinden 3600 misafiri ağırladı. Bu etkinliğin amacı, toplum ile iletişim kurmak ve kaynaşmaktır. Zaman ile bu organizasyon Ludwigsburg şehir yaşamında bir geleneğe dönüştü ve şimdi 150’den fazla gönüllü iftar progamının başarısı için yardım ediyor.

Misafirlerin arasında IGMG Würtemberg Bölgesi Zeki Şeker, IGMG Genel Merkez Teşkilatlanma Bşk. Mehmet Ateş, Ludwigsburg Belediye Başkanı Werner Spec, Stuttgart Eğitim Ataşesi Yard. Doç. Dr. Ümit Kaptı ve Baden-Württemberg Eyaleti (IGBW) Muhittin Soylu’nun dahil olmak üzere siyaset ve din temsilcileri de davete icabet ettiler.

Program akışında Kur-an´ı Kerim tilaveti, konukların selamlama konuşmaları oldu, sahnede şiirlerler ve müzik eşliğinde ilahiler okundu sonrasında Nasreddin Hoca’nın oyunları sergilendi.

Konukların selamlama konuşmalarında birlik ve beraberliğin önemi vurgulandı ve özellikle IGL cemiyetin saat 21.00 de camilerini kapatmalarından dolayı rahatsızlıkları dile getirildi.

Programın sonuna doğru duygusal anlar da yaşandı. Ludwigsburg kurucularından, 100 yaşında bir IGL üyesi amcamız ve Ludwigsburg Belediye Başkanı Werner Spec sahnede buluştu. 14 seneden bu yana düzenlenen ‘Marktplatz iftarına’ ilk defa bir Oberbürgermeister katılmış oldu.

Organizatörlere göre, yüksek sayıda katılımcı olduğu, olumlu yanıtlar aldığı ve programın kamu da mükemmel kabul edildiğini ifade edildi.